ID: 2 Kategori: Duyurular Konu Sahibi: admin 1 Yorum 492 Okunma
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Metaverse nedir?
ChromaX Theme
Administrator

Yönetim
*******
7
konular
20
mesajlar
Jan 2022
Kayıt Tarihi
0
Forum Puanı
#1
21-01-2022, 06:15:56
İlk olarak bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından 1992 romanındaki Snow Crash'te yer alan “metaverse” kelimesi, çok karmaşık, kullanışlı ve kesinlikle bağımlılık göstermenin zor olduğuna inandırıcı, sürükleyici ve gerçekçi bir sanal dünya görüşünü ifade eder. gerçek dünya. ”İnsanlar zamanlarının çoğunu meşru bir şekilde geçirebilirler, tıpkı birçok ofis çalışanı zamanlarının çoğunu bugün bilgisayarlarda geçirdiği gibi. Metaverse sanal gerçeklik fikrine benzer, ancak görkeminin ve çağrışımlarının özelliğiyle ötesine geçer. Bu terim “evren” de olduğu gibi, meta kelimesinin anlamı, genel anlamı ve ek- ters anlam anlamına gelir.

Metaverse teknolojik olarak sofistike bir fikirdir. 2008 itibariyle, metaverse ismine layık gerçek bir sanal gerçeklik dünyası yaratmak için gerekli altyapı, işleme gücü, arayüz cihazları ve yazılımlardan yoksundur. Bazı fütüristler 2020 ve 2030 yılları arasında bir süre sonra ortaya çıkacak tam ölçekli bir metaverse spekülasyon yaparlar.

Metaverse ilkel öncüleri çeşitli oyun ve diğer çevrimiçi topluluklar dışında geliştirilmiştir. Bir örnek, milyonlarca aboneye sahip olan ve gerçek hayattaki ağlar için bir mekan haline gelen popüler World of Warcraft kitlesel çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu (MMORPG). Başka bir sanal dünya, Second Life , odaklanmış bir oyun değil, “kazanmanın” sadece kendi zevkiniz için ve diğer oyuncular için nesneler keşfetme, iletişim kurma ve yaratma anlamına geldiği açık uçlu bir dünya olması nedeniyle daha da metabe benziyor. . Second Life'daki bazı nesneler, dünya para birimi Linden doları kullanılarak satın alınmakta ve satılmaktadır. Second Life'ın ekonomisi, birçok orta ölçekli şehirlerinkine benzer. Çok sayıda şirket, Second Life'ın içinde ürünlerini tanıtmak ve tüketicilerin satın almadan önce modellerini önizlemelerini sağlamak için alanlar kurdu.

Gerçek bir metaverse sadece ayrı bir dünya değil, gerçek dünya ile yakından bağlantılı tamamlayıcı bir dünya olacaktır. Gezegenin bir tarafındaki insanların, diğer taraftaki insanlarla sanal bir ortamda buluşmalarını ve aynı odadaymışlar gibi normal konuşmalar yapmalarını sağlar. Stephenson'un orijinal vizyonu çizgileri boyunca bir metaversi açmanın anahtarı daha gelişmiş giriş ve görüntüleme teknolojileri olacaktır. Belki girdi olarak el hareketlerine izin verecek dokunsal eldivenler ve sanal dünyaların görüntülerini doğrudan retinalarımıza yansıtacak olan retinal ekranlar, milyonlarca insanın yeni ve samimi bir sanal gerçekliğe katılması için yeterli olacaktır.

bilgi : https://www.netinbag.com/tr/science/what...verse.html
Metaverse nedir?
ChromaX Theme
Forum Üyesi

Yeni Üye
**
12
konular
16
mesajlar
Oct 2022
Kayıt Tarihi
0
Forum Puanı
#2
23-10-2022, 03:54:59
Değerli bilgiler için teşekkür ederim Smile


Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi